1. Świat Toyoty
 2. Nowości
 3. TOYOTA GR CUP na torze Slovakia Ring
21-10-2022

TOYOTA GR CUP na torze Slovakia Ring

Rywalizacja sportowych Toyot z linii GR
Właściciele sportowych aut Toyoty, a zwłaszcza posiadacze samochodów z linii GR, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na słynnym torze Slovakia Ring. 22 października TOYOTA GAZOO Racing Polska zorganizuje na tym obiekcie jedną z rund pucharu TOYOTA GR CUP.
 • TOYOTA GR CUP to seria, która powstała z myślą o polskich właścicielach sportowych pojazdów z linii GR. W tym roku zorganizowana została po raz pierwszy z inicjatywy TOYOTA GAZOO Racing Polska. Sezon składa się z pięciu rund i trwa od kwietnia do listopada. W zmaganiach mogą brać udział zarówno kierowcy GR Yarisa, GR Supry i GR86, jak i Yarisa GRMN oraz innych sportowych samochodów Toyoty. 

Za nami trzy rundy tegorocznego sezonu. Zostały one rozegrane na Torze Poznań, Torze Kielce i Autodromie Jastrząb. 22 października rywalizacja przeniesie się na jeden z najnowocześniejszych torów w Europie – Slovakia Ring. Charakteryzuje się on bardzo szybkimi zakrętami o zróżnicowanym profilu i wzniesieniami. 

„Podczas TOYOTA GR CUP fani samochodów z linii GR oraz innych modeli Toyoty mogą spotkać się na torze i rywalizować w specjalnie przygotowanym dla nich cyklu. W dotychczasowych rundach mogliśmy podziwiać co najmniej cztery pokolenia sportowych aut Toyoty. Obecnie kierowcy mają przed sobą jeszcze tylko dwie rundy na prestiżowych torach wyścigowych Slovakia Ring i Silesia Ring. Na tym etapie w walce o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej liczy się każdy punkt. Słowacki tor na pewno dostarczy zawodnikom wiele radości z jazdy i cennych sportowych doświadczeń” – podkreślił Mateusz Malinowski, Regional Product Manager Toyota Central Europe.

Toyota GR Yaris na Slovakia Ring

 • Samochody z linii GR zaprojektowano z myślą o sportowej jeździe. Tory wyścigowe są więc dla nich naturalnym środowiskiem, w którym mogą pokazać swoje prawdziwe możliwości. 

  GR Yaris to zwinny hot-hatch Toyoty, który wielokrotnie zwyciężał w torowych imprezach typu track day. W dwóch ostatnich rundach TOYOTA GR CUP – na Autodromie Jastrząb i Torze Kielce – pojazdy te zdominowały rywalizację, zajmując całe podium w klasyfikacji generalnej tych imprez. W ekstremalnych deszczowych warunkach aktywne mechanizmy różnicowe Torsen napędu GR-Four oraz inteligentny rozdział momentu obrotowego i mocy sprawiły, że ich kierowcy mogli pewnie i bezpiecznie pokonywać każdy zakręt, uzyskując najlepsze czasy w stawce. 

   

To właśnie wśród kierowców jeżdżących GR Yarisami toczy się najbardziej zacięta i wyrównana walka. Na dwie rundy przed końcem sezonu na zwycięstwo w klasie GR Yaris Cup ma szansę co najmniej 7 kierowców, co gwarantuje emocje i walkę do samego końca.

Toyota GR86 i GR Supra – moc możliwości

 • Na torze Slovakia Ring swoje możliwości zaprezentują również sportowe coupé GR86 oraz gran turismo GR Supra. 

  Model GR86 coraz częściej pojawia się w profesjonalnych wyścigach i zawodach driftingowych, kontynuując sportową tradycję swojego poprzednika GT86. Z kolei GR Supra z powodzeniem rywalizuje na światowych torach w klasie GT4. 

Modele te charakteryzują się mocnym silnikiem, świetnym zawieszeniem, inteligentnym układem przeniesienia napędu na tylne koła i lekkim, doskonale wyważonym nadwoziem. Na torze kierowcy będą mogli sprawdzić limity swoich samochodów i własne umiejętności.

Klasa Race & Fun dla sportowych modeli Toyoty

 • Warto podkreślić, że oprócz modeli z linii GR i GRMN w serii mogą startować zarówno popularne współczesne modele Toyoty (takie jak np. Aygo, Corolla czy Toyota C-HR), jak i klasyczne konstrukcje (Celica, MR2 czy sportowe Corolle), dla których została stworzona specjalna klasa Race & Fun. Podczas każdej rundy TOYOTA GR CUP można zobaczyć takie samochody jak współczesne GT86, klasyczna Corolla E9, a nawet kultowe AE86.

Piąta runda nowej serii TOYOTA GR CUP odbędzie się 22 października 2022 roku na torze Slovakia Ring, zlokalizowanym niedaleko Bratysławy. Zawody rozegrane zostaną w ramach Race Day – największego w Polsce cyklu imprez typu track day. 

Finałowa runda pucharu Toyoty została zaplanowana na 6 listopada br. na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim koło Opola.